BAME Apprenticeship Awards 2021 – The Winners

Celebrating talent & diversity

Accounting & Finance

Sponsored By:

Apprentice Winner

Prem Manimaran – PwC (Kaplan)

Highly Commended

Omolade Ojo – Lloyds Banking Group (Kaplan)
Shazia Patel – EY (EY)

 

Employee Winner

Lloyds Banking Group

 
 

Management, Legal & Professional Services

Sponsored By:

Apprentice Winner

Ammaarah Patel – BAE Systems (University of Central Lancashire)

Highly Commended

Alika Lee – Leigh Day (The University of Law)
Hossam Rashid – Severn Trent (The University of Law)

 

Employee Winner

Leigh Day

 
 

Charity, Voluntary & Public Services

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Zara Khan – Walsall Council (Performance Through People)

Highly Commended

Priya Sambath – Suffolk County Council (Learning Curve Group)
Radhaa Ramdonee Bevan – Devonport High School for Boys (Achievement Training)

Employee Winner

Above n Beyond

 

Health, Medical & Social Care

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Champika Liyana Atukoralalage Dona – Yeovil District Hospital Trust (University of Exeter Business School)

Highly Commended

Rebekah Charles – Millwater School (Exeter College)
Zahra Arefa – Great Ormond Street Hospital (Dynamic Training)

 

Employee Winner

Regional Care

 

Retail, Hospitality & Tourism

Sponsored By:

Apprentice Winner

Rudy De-Beck Nkansah-Adjei – ODEON / United Cinema Group (Manchester Metropolitan University)

Highly Commended

Azhar Allahdad – Asda (Manchester Metropolitan University)
Charlene Troth – Greene King (Lifetime Training)

 

Employee Winner

Compass Group

 

Construction Services

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Areej Mowhob – Weston Williamson + Partners (Oxford Brookes University)

Highly Commended

Arran Gill – Mace Group (University College of Estate Management)
Nicole Kawondera – Mace Group (University of College Estate Management)

 

Employee Winner

Mace Group

 

Engineering & Manufacturing

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Halimah Ershad – Dyson (Warwick WMG)

Highly Commended

Hamzah Ahmed – Airbus UK (City of Bristol College and the University West of England)
Krupesh Chudasama – Sky (Seetec)

 

Employee Winner

Severn Trent

 

Digital & Technology

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Tara Suran – IBM (IBM)

Highly Commended

Umayr Tanveer – BT (Ravensbourne University London)
Zaman Ahmad – Lloyds Banking Group (Manchester Metropolitan University)

 

Employee Winner

Virgin Media

 

Creative, Media & Marketing

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Jamie Painter – AE Aerospace (Creative Alliance)

Highly Commended

Ayesha Fatima – Wilderness Agency (The Opportunity Group)
Krushma Bosamia – Aston Martin Lagonda (Coventry University)

 

Employee Winner

Wilderness Agency

 

Transport & Logistics

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Bintou Keita – HS2 Ltd (National College of Advanced Transport and Infrastructure)

Highly Commended

Charlemagne Chikaviro – Cox Automotive (Lifetime Training)

Lakan Brown – Amazon (MTC Apprenticeships)

 

Employee Winner

The Royal Logistic Corps (The RLC)

 

Judges’ Choice

Sponsored By:

 

Apprentice Winner

Justina Blair – NatWest Group (BPP)

Highly Commended

Ezra Cunningham – Jaguar Land Rover (Warwickshire College Group & University of Warwick)

Lauren Alie – PwC (University of Birmingham)

 

University of the Year

Sponsored by:

Winner

Aston University

 

Learning Provider of the Year

Sponsored by:

 

Winner

Learning Curve Group

 

Small, Medium Employer of the Year

Sponsored by:

Winner

Jigsaw Business Solutions Ltd

 

Large Employer of the Year

Sponsored by:

 

Winner

BBC

 

Apprentice of the Year

Sponsored by:

 

Winner

Justina Blair – NatWest Group (BPP)